Menu
Translate
Search

Kirk Langley Church of England (VC)Primary School

Kirk Langley Church of England (VC)Primary School

Governors

 

Our Governing Body

 

Name                                                Category                              Register of Interests                                                                                                         Signed

 

Hazel Williamson                             Co-opted Governor                   15.9.2021    (WI treasurer)                                                  

Mrs J Stevenson                               Headteacher                               15.9.20201  (Mr Stevenson

                     carries our work at school)

Mrs A  Selfe                                     Teacher Governor                       15.9.2021   (none declared)

Mrs A Penny    (Chair)                    Foundation Governor                15.9.2021    (none declared)

Mr R Molloy                                    Parent Governor                         15.9.2021    (none declared)

Mrs N Manifold                              Parent Governor                         15.9.2021    (none declared)

Rev’d J Stober                                 Foundation                                  15.9.2021    (Governor at

                                                                                                                                       another school)

Mr Chris Wheeldon                      Co-opted Governor                     15.9.2021   (none declared)

Nicola Roome                                 LEA Governor                              15.9.2021   (none declared) 

Rachel Haslam                             Parent Governor                            8.12.2021   (none declared)

Timothy Beer                               Co - Opted Governor                    20.12.2021 (none declared)

William Mayes                              Staff Governor                              15.9.2021 (none declared)

 

Mrs  Wood                                                                           Clerk Tel: 01332 824264

 

 

Governors who have resigned within the last 12 months

 

Name                                              Category                     Resignation Date

Emma Booth                              Parent Governor                    September 2019

Mr Chris Wheeldon                   Co-opted Governor                 August 2019 - reappointed March 2020

Mrs Sally Greasley                    Co-Opted Governor                December 2019

Mrs S Dell                                  LEA Governor                        April 2020

Mr Ross Molloy                         Parent Governor                    14th November 2021 - end of term

Hazel Williamson                       Co opted Governor                December 2021

Ali Selfe                                     Staff Governor                        January 2022

Nikki Roome                        LEA Governor                   June 2022

 

 

The Kirk Langley Primary School Governing Body – membership

 

Governor

Category

Term of office expiry date

Jaqueline Stober

Foundation

 

Mr C Wheeldon

Co- Opted

10.3.2024

Timothy Beer

Co-Opted

5.12.2025

Anne Penny

Foundation

 31.8.2023

Vacancy

LEA

16.10.2024

Nichola  Manifold

Rachel Haslam

Parent

Parent

3.10.2023

5.12.2025

William Mayes

Teacher

30.01.2026

Jayne Stevenson

Headteacher

 

     

 

 

Governing Body
Top